7499
Икономика
Земеделци и институции обсъждат щетите по овошките в КюстендилскоСреща между земеделски производители и институции по повод измръзналите овошки вследствие на минусовите температури в началото на месеца се провежда в сградата на Община Кюстендил.Основната тема на разговора са компенсациите, които стопаните могат да получат заради провалената реколта.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 05 Май 2026, 18:02 ч.
Среща между земеделски производители и институции по повод измръзналите овошки вследствие на минусовите температури в началото на месеца се провежда в сградата на Община Кюстендил. На дискусията присъстват и четиримата депутати от региона – Явор Гечев и Ивайло Петров от „Прогресивна България“, Христо Терзийски от ГЕРБ–СДС и Николай Златарски от ДПС. Основната тема на разговора са компенсациите, които стопаните могат да получат заради провалената реколта. „Данните, с които разполагам, сочат, че сливата е унищожена на сто процента, а при черешата щетите са между 60 и 70 процента. Засегнатите площи са в общините Невестино, Бобов дол и Кюстендил“, каза в началото на срещата кметът Огнян Атанасов. Той припомни, че вчера беше обявено бедствено положение, като в рамките на десет работни дни могат да се подават заявления за пропаднали площи. Процедурата е същата като миналогодишната. „С помощта на народните представители ще инициираме среща с Министерството на земеделието за определяне на интензитета на помощта“, допълни Атанасов. Участници в дискусията посочиха, че през миналата година е изплатена помощ в размер на 80 процента от технологичната карта, тъй като тогава не е имало възможност за застраховане – студовете са настъпили през април. „Земеделските стопани втора година са без възможност за реализирана печалба. Затова целта е да се търси максимално допустимото обезщетение, за да могат да се подготвят за следващата година. Притеснително е, че дори хора, инвестирали в съоръжения за борба със слани и мраз, не успяха да спасят насажденията“, каза още Атанасов и призова заявленията да бъдат подавани възможно най-бързо. Стопани отбелязаха, че при липса на плодове грижите и разходите за поддържане на овошките се увеличават, за да оцелеят насажденията. Директорът на областната служба „Земеделие“ Йордан Домозетов заяви, че е създадена организация за прием на заявления. Той подчерта, че насажденията трябва да бъдат плододаващи, в добро агротехническо състояние и минимум 70 процента от дърветата да съществуват на място. Домозетов припомни, че през миналата година са установени некоректно подадени заявления. „Миналата година ситуацията беше подобна в цялата страна, а сега пораженията са основно в Кюстендилска област. Затова считам, че ще се намери възможност усилията на държавата да се съсредоточат тук“, каза депутатът Христо Терзийски. Явор Гечев заяви, че се ангажира с търсенето на решения и апелира да не се заявяват площи, които не отговарят на изискванията. „Парите са малко – нека отидат при реалните земеделски производители“, каза той. По думите му проверките назад във времето показват, че след 1 май подобни мразове не са се случвали от много години. „Моите наблюдения са, че там, където са ударили сланата и ниските температури – предимно в ниските части – щетите са големи. Черешите и сливите са по-уязвими и пораженията са масови. Каквото може да направи държавата, ще го направи. Няма да се налага да се търсят допълнителни средства, защото щетите тази година не са в цялата страна“, каза още Гечев. Той уточни, че схемата за обезщетения е ясна – изплащат се 80 процента при приспадане на застраховките, а при липса на застраховка и при 100-процентова щета – отново 80 процента. „Има възможности да се търсят начини за борба с подобни явления и държавата е длъжна да взема превантивни мерки“, каза депутатът Николай Златарски от ДПС. „Ще направя всичко възможно нито един от вас да не бъде ощетен и да се търси възможност в бъдеще да няма подобни ситуации“, заяви той пред земеделските стопани. Производителка посочи, че тази година отново търпи щети, но подчерта, че технологичните карти са актуални по цени от 2022 г. и всички разходи са се повишили, което трябва да бъде отразено.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
7499
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...